Co warto wiedzieć o ogrodach wertykalnych?

Written in

by

Ogród wertykalny to, najprościej mówiąc, pokryta zielenią ściana na budynkach użytku publicznego bądź w większych mieszkaniach z dobrą ekspozycją świetlną. Hodowanie roślin w taki sposób zyskuje rosnącą popularność. Do zalet ogrodów wertykalnych należą nie tylko te związane z ich wyglądem, ale również działaniem na zdrowie człowieka. Mogą one nasycać powietrze tlenem i nawilżać je, dlatego są świetną opcją przede wszystkim w miastach.

Jakie warunki są potrzebne, by móc założyć ogród wertykalny?

Ogród wertykalny da się założyć nawet w domu lub mieszkaniu, o ile ma się do czynienia z właściwie doświetlonym budynkiem. Konieczna jest obecność pustej i odpornej na obciążenia ściany – to na niej zostanie umieszczona konstrukcja. Dobry wzrost roślin zapewni wybór miejsca, w którym okna wychodzą na zachód bądź południe.

Jak założyć ogród wertykalny?

Osoby lubiące majsterkowanie mogą spróbować wykonać ogród wertykalny samodzielnie. Potrzebne są do tego skrzynie panelowe z tulejami i kieszeniami oraz kratownice do zamocowania ich. Przestrzeń pomiędzy modułami oraz ścianą musi zostać zabezpieczona przed wilgocią. Można to zrobić przy pomocy warstwy PCV. Jeśli zielona ściana ma znajdować się w dużym domu, hotelu, restauracji czy SPA, warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Eksperci pomogą w doborze właściwego stylu aranżacji pasującego do danego pomieszczenia.

Jak przebiega hodowla roślin w ogrodach wertykalnych?

W przypadku ogrodów wertykalnych warto stosować uniwersalną ziemię ogrodową wymieszaną z kompostem oraz innymi nawozami o stopniowym uwalnianiu składników. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie paneli w system nawadniania. Dzięki temu nawet podczas nieobecności właściciela ogród pozostanie w dobrej kondycji. To opcja przydatna szczególnie w przypadku mocno rozbudowanych ogrodów wertykalnych. Nie wolno zapominać o doborze odpowiednich roślin. Ich uprawa musi być łatwa, a pielęgnacja mało czasochłonna. Najlepiej sprawdzą się rośliny o rozrastającej się bulwie korzeniowej i części nadziemnej. Potrzebują jedynie właściwej ilości światła i wody. Warto zwrócić uwagę m.in. na skrzydłokwiaty, zielistki, epipremnum, rośliny z rodziny ananasowatych, paprocie, bluszcze czy maranty.

Jakie są zalety ogrodów wertykalnych?

Wśród największych atutów ogrodów wertykalnych można wymienić filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza. Tworzą one naturalny ekosystem. Ponadto potrafią regulować poziom wilgotności oraz ilość kurzu w powietrzu. Ogrody wertykalne znajdujące się na ścianach zewnętrznych stanowią świetne schronienie dla ptaków i owadów. Nie bez znaczenia jest również ich przyciągający spojrzenia wygląd. Można je porównać do żywego obrazu. Cała konstrukcja z pewnością przełamie każdy nudny krajobraz. Firmy decydujące się na ogród wertykalny zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji i mogą liczyć na większą rozpoznawalność. W domach ogrody umożliwiają komfortowy wypoczynek w przytulnych i dobrych dla zdrowia warunkach.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *