Pionowe, zielone ściany to idealny sposób na wprowadzenie zieli do przestrzeni biurowej lub do mieszkania. Kompozycja nie zajmuje wiele miejsca, wygląda oszałamiająco i pozytywnie wpływa na otoczenie. Zieleń w biurach poprawia jakość powietrza i korzystnie działa na samopoczucie pracowników. Jakie rośliny wchodzą w skąd ogrodów wertykalnych i jak pielęgnować zieloną ścianę?

Zalety ogrodów wertykalnych w biurach

Zieleń znacząco wpływa na samopoczucie. Przebywanie w otoczeniu żywych roślin relaksuje i zwiększa wydajność pracy. Duża ilość roślin może zmieniać skład powietrza, podwyższa też wilgotność otoczenia. Niektóre rośliny wykorzystują zjawisko fitoremediacji i usuwają substancje toksyczne dla środowiska, których w biurze może być sporo. Zielone części roślin skutecznie eliminują z powietrza amoniak, aldehydy oraz ksylen. Zielone ściany wykazują też dobroczynne działanie dla alergików, oczyszczają powietrze z kurzu oraz z alergenów. Rośliny w biurach to też świetna wizytówka firmy. Ogrody wertykalne mogą pełnić funkcję zielonych ścian w biurach typu “open space”.

Jak zakłada się i pielęgnuje zielone ściany?

Zieleń, która rośnie pionowo, wymaga specjalnych pojemników oraz systemu nawadniania. Taki projekt znacznie ułatwia czynności pielęgnacyjne, które niezbędne są przy roślinach. Chodzi tutaj głównie o nawadnianie oraz dostarczanie odżywki do roślin. Do obsadzenia ogrodów wertykalnych powinno się używać gatunków odpornych na choroby oraz mających zbliżone lub takie same wymagania. Prawidłowo dobrane kwiaty biurowe nie mogą być wrażliwe na szkodniki i muszą znosić niekorzystne czynniki, np. okresowe przesuszenie lub przeciągi. Rośliny wsadza się do specjalnych kieszonek, które wchodzą w skład modułów, moduły można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Dzięki temu łatwo można dopasować kształt pionowego ogrodu do powierzchni ściany w biurze. Moduły umożliwiają tworzenie nietypowych kształtów, np. formowania logo firmy. Rośliny wymagają miejsc z naturalnym oświetleniem, przy wyborze gatunków bierze się pod uwagę odległość aranżacji od okna oraz ekspozycję słoneczną danego biura.

Rośliny, które idealnie sprawdzają się we wewnętrznych ogrodach pionowych

Gatunki roślin do kompozycji pionowej mogą mieć formę pnączy. Większość z nich pochodzi z klimatu tropikalnego, z tego powodu mają zbliżone wymagania. Pnącza wymagają wysokiej wilgotności powietrza oraz żyznej i próchnicznej gleby, dobrze czują się w miejscach z niezbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. W takich warunkach będą rosły szybko i nie będą chorować. Poniżej ciekawe przykłady pnączy, które sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym w przestrzeni biurowej.

  • Filodendron czerwieniejący — bardzo wdzięczna i odporna roślina. Rośnie dość szybko i tworzy ciekawe, błyszczące i gładkie liście. Pąki liściowe są intensywnie czerwone, czemu roślina zawdzięcza swoją nazwę.
  • Filodendron ‘Brasil’ – roślina, która tworzy jedne z oryginalniejszych liści, jakie można znaleźć w pionowych aranżacjach. Blaszka liściowa posiada jasnozielone paski i smugi, które mogą występować w dowolnym miejscu. Wymaga nieco więcej słońca niż jej podstawowa odmiana, ale poradzi sobie też w lekkim cieniu.
  • Epipremnum złociste — pnącze bardzo odporne na wszystkie niekorzystne czynniki. Radzi sobie z atakiem szkodników oraz z okresowym brakiem wody. Toleruje cień, rośnie szybko. Charakteryzuje się występowaniem złocistych smug na blaszkach liściowych.
  • Filodendron pnący — gatunek filodendrona, który podobnie jak Epipremnum jest bardzo odporny. Ma intensywnie zielone blaszki liściowe. Jeśli pnie się ku górze, to liście są większe niż te swobodnie zwisające.

Kwiaty do biura, które wchodzą w skład kompozycji pionowej, mogą tworzyć ciekawe kwiatostany, które będą dodatkową atrakcją aranżacji. Wśród gatunków kwitnących można wyróżnić:

  • Anturium — gatunek tropikalny z rodziny obrazkowatych, który tworzy oryginalne kwiatostany. Na pędach pojawiają się barwne kolby otoczone kolorową pochewką. Roślina ma piękne, błyszczące liście i dużą zdolność do oczyszczania powietrza. Lubi wysoką wilgotność otoczenia, dlatego z powodzeniem można ją sadzić w otoczeniu filodendronów.
  • Oplątwy — to dość oryginalne rośliny, które nie wymagają podłoża. Można je mocować za pomocą specjalnych haczyków i uchwytów. Nie trzeba ich podlewać, a jedynie spryskiwać wodą z odżywką.
  • Skrzydłokwiaty — popularne rośliny w biurach. Są odporne na zacienienie oraz wybaczają brak regularnego podlewania i nawadniania. Tworzą kwiaty wyglądem zbliżone do anturium, ale są one drobniejsze. Dobrze czują się w otoczeniu innych roślin, bo lubią wysoką wilgotność.

Tags